Nawigacja

Piątek 17.05.2024

liczba odwiedzin: 158638

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Historia przedszkola

 

Wychowanie dzieci polega na rozwijaniu określonych zachowań, kształtowanie sposobu myślenia, przeżywania, wartościowania i postępowania. Małemu dziecku należy dać dobry przykład i stawiać wymagania stosownie do jego wieku. Szacunek, życzliwość i troska sióstr owocują w dorosłym życiu podopiecznych. Fundamentem działań wychowawczych jest wychowanie religijne, wdrażające do przeżywania wiary. Jest ono realizowane poprzez codzienną, wspólną modlitwę, katechizację i ukazywanie wzorów życia Chrystusa i świętych. Wspólne przeżywanie uroczystości pozwala uczy wartości chrześcijańskich, które wytyczają kierunek postępowania.

W Prowincji Katowickiej od końca XIX w. siostry rozwijały sieć ochronek dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Miały one charakter opiekuńczo-wychowawczy. Przyjmowano przede wszystkim dzieci z ubogich rodzin robotniczych. Pobyt dzieci w ochronce miał umożliwić matkom podjęcie pracy zarobkowej, a dzieci uchronić przed złym wpływem wychowania „na ulicy”, zapewnić posiłki zabawę w gronie rówieśników. 

    W latach pięćdziesiątych kolejno likwidowano wszystkie przedszkola prowadzone przez zgromadzenie, a siostry wychowawczynie zwalniano z pracy. Dnia 5 lipca 1955 roku decyzją Wydziału Oświaty Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Katowicach (wówczas Stalingrodzie), zlikwidowano Prywatne Przedszkole Sióstr św. Jadwigi w Bogucicach. Likwidację przeprowadzono bez uzasadnienia prawnego. Kierowniczkę przedszkola siostrę Alfonsę – Antoninę Tychman z dniem 30 czerwca 1955 roku zwolniono z pracy .

Dopiero w 1989r. po przemianach ustrojowych, stało się możliwe ponowne otwarcie przedszkola w Wieruszowie a następnie w 1991r. w Bogucicach. Początkowo na ten cel wyremontowano pomieszczenia po magazynie, dzierżawionym wcześniej przez „Cepelię”. Pracę w placówce rozpoczęły dwie siostry jadwiżanki. We wrześniu 2006 roku przedszkole znalazło nową siedzibę w pomieszczeniach należących wcześniej do ośrodka wychowawczego. Obecnie do przedszkola w Wieruszowie uczęszcza 25-cioro dzieci, w Katowicach-Bogucicach uczęszcza 50 dzieci. Część z nich pochodzi z rodzin ubogich materialnie. Ich pobyt w przedszkolu opłaca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Kilkoro przedszkolaków to wychowankowie ośrodka wychowawczego. Poprzez integrację z rówieśnikami mają oni szansę lepszego rozwoju społecznego.

Celem wychowania w przedszkolu jadwiżańskim jest prowadzenie dzieci do pełnego rozwoju osobistego, do bycia człowiekiem uczciwym, umiejącym żyć z innymi i dla innych. Siostry św. Jadwigi, starają się przede wszystkim odpowiedzieć na religijne potrzeby swoich podopiecznych. Tworzą klimat, sprzyjający wzrostowi duchowemu i rozwijaniu wiary poprzez codzienną, wspólną modlitwę w poszczególnych grupach wiekowych, modlitwę przed i po posiłku, katechezę. Rozwijają u wychowanków nabożeństwo do Matki Bożej, zapoznają ich z postaciami świętych .

Obecnie Jadwiżanki prowadzą przedszkola w: Katowicach-Bogucicach (50 dzieci), Wieruszowie (25 dzieci) i Wrocławiu (180 dzieci).

Pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami są rodzice i środowisko domowe, dla których uczestnictwo dziecka w formacji przedszkolnej winno być wsparciem w odpowiedzialnym realizowaniu swego rodzicielskiego powołania i zadania. Ze względu na potrzebę pełnienia przez rodziców różnych ról społecznych, związanych z koniecznością utrzymania rodziny, bardzo ważną staje się oparta na wzajemnym zaufaniu i obustronnym zaangażowaniu współpraca rodziców i opiekunów przedszkolnych.       W swej funkcji pomocniczej przedszkole, spełnia jednak znaczącą rolę chociażby ze względu na ilość czasu spędzanego tutaj przez dziecko.

Celem wychowania w przedszkolu jadwiżańskim jest prowadzenie dzieci do pełnego rozwoju osobistego, do bycia człowiekiem uczciwym, umiejącym żyć z innymi i dla innych. Wychowanie przedszkolne to mądre towarzyszenie przedszkolakowi na drodze jego rozwoju, stwarzanie mu wartościowego środowiska wychowawczego oraz wprowadzanie go w świat wartości ludzkich
 i chrześcijańskich. Służy ono wielostronnemu rozwojowi dziecka. Jest to możliwe, gdy wartości przenikają cały proces wychowania i  kształcenia. Dzieciom są stwarzane warunki do rozwoju integralnego zgodnie z programem władz oświatowych, chrześcijańskimi zasadami wychowania oraz wskazaniami Założyciela zgromadzenia.

Przedszkole jako organ wspomagający wychowanie integralne, a zatem również religijne, możei powinno tworzyć klimat i okazje do świadomego przeżywania wiary. W czasach, gdy tak wielu rodziców ulega nadmiernej aktywności zawodowej, kosztem osłabiania więzi rodzinnychi nieustannego pośpiechu, funkcja przedszkola staje się bardziej znacząca i istotna w procesie wychowania. Siostry świętej Jadwigi, starając się odpowiedzieć na najgłębsze potrzeby swoich podopiecznych, tworzą ów klimat, sprzyjający wzrostowi duchowemu poprzez:

- ukazanie największej prawdy wiary chrześcijańskiej o ofierze zbawczej Chrystusa, Jego zmartwychwstaniu i stałej obecności w Eucharystii, m.in. dzięki aktywnemu przeżywaniu Mszy świętej we wspólnocie przedszkolnej (na rozpoczęcie roku szkolnego, w okresach liturgicznych, z okazji zakończenia roku przedszkolnego); - praktykę codziennej wspólnej modlitwy w poszczególnych grupach, krótką modlitwę przed i po każdym posiłku, czytanie Pisma świętego oraz częste nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w kaplicy oraz ożywianie modlitwy poprzez intencje proponowane przez dzieci;

- rozwijanie w wychowankach nabożeństwa do Matki Bożej poprzez katechezę, obchodzenie świąt ku Jej czci, pielgrzymowanie wraz z rodzicami do pobliskich sanktuariów, jak też poprzez poznanie i praktykowanie modlitwy różańcowej oraz uciekanie się do wstawiennictwa i opieki Maryi
w codziennych sytuacjach;

- zapoznanie z postacią św. Jadwigi i charakterystycznymi rysami jej duchowości,

- przybliżanie postaci Anioła Stróża jako daru Boga i przyjaciela;

- wprowadzanie dzieci w klimat poszczególnych okresów roku liturgicznego m.in. przez okolicznościowe celebracje, dostosowanie kącika religijnego do treści przeżywanego czasu;

- aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła przez przybliżanie postaci Papieża i pasterza diecezji, a także pamięć modlitewną obejmującą sprawy Kościoła oraz intencje misji i powołań kapłańskich i zakonnych,

- wskazanie przykładu życia Sługi Bożego księdza Roberta Spiske – Założyciela Zgromadzenia.

Siostry starają się tak kształtować proces wychowania w przedszkolu, by wspomagał on także odkrywanie wielkiego bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego. Temu służy tworzenie sytuacji pozwalających dzieciom wraz z dorosłymi poznawać historię i tradycję polską oraz przeżywać swoją przynależność do narodu polskiego, związek z jego korzeniami i wiarą.