Nawigacja

Czwartek 02.05.2024

liczba odwiedzin: 158337

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
Charakterystyka placówki Koncepcja pracy placówki Misja placówki Wizja placówki Godziny pracy przedszkola Podstawa programowa Kodeks przedszkolaka Nasze certyfikaty Bank naszych sukcesów Działania nowatorskie prowadzone w placówce Arkusze sprawdzające umiejętności i wiadomości dziecka

O nas

Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi działa na podstawie zezwolenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 grudnia 1989r. NR DKO 1-0145-1/47/89/GH oraz uznania za publiczne decyzją Kuratorium Oświaty w Kaliszu z dnia 30 czerwca 1992r. Nr KO.Ks-014/91/92. Mieści się w Wieruszowie,  przy ul Teklinowskiej 17, w budynku  należącym do Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi. W pobliżu znajduje się  Zespół Szkolny nr 2 a także Kościół  Parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przedszkole jest czynne przez 11 miesięcy w roku, z miesięczną przerwą wakacyjną w lipcu lub sierpniu. Placówka pracuje w godzinach  700  –  1600, w oparciu o ramowy rozkład dnia.

Przedszkole jest przygotowane do przyjęcia 25 dzieci w wieku od 2,5  do 6 roku życia. Maksymalna liczba dzieci w oddziale wynosi 25. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych. Oddział posiada szczegółowy rozkład dnia, który spełnia potrzeby dzieci i oczekiwania rodziców.

Bazę lokalową przedszkola stanowią estetycznie urządzone, spełniające wszystkie wymagania, pomieszczenia z wyposażeniem niezbędnym do realizacji zadań statutowych. Sale zabaw i zajęć dla dzieci wyposażone są w kolorowe regały i stoliki dostosowane do wzrostu dzieci, bogate pomoce dydaktyczne, kąciki zainteresowań. Sale urządzone są tak, by maluchy dobrze się tu czuły i były bezpieczne. Kolorowy wystrój wnętrz, miękkie dywany oraz zabawki i książki sprawiają, że dzieci traktują to miejsce, jak swój drugi dom. Przedszkole dysponuje odpowiednim węzłem sanitarnym i jadalnią. Posiłki dla dzieci przygotowywane są przez Panią kucharkę , która gotuje nam jak w domu  uwzględniając zasady zdrowego żywienia.

W otoczeniu przedszkola znajduje się piękny plac zabaw, dobrze wyposażony w atestowany, nowoczesny i bezpieczny sprzęt, między innymi: zjeżdżalnie, drabinki o różnym stopniu trudności (dla młodszych i starszych dzieci), zestaw huśtawek,  ścianka wspinaczkowa,  kompleks sprawnościowy, piaskownica. Dzieci mogą także korzystać z ogrodu klasztornego. Obserwują tam przyrodę i korzystają z bezpiecznych spacerów. Za ogrodzeniem w najbliższym sąsiedztwie przedszkolaki mogą podpatrywać rożne zwierzęta hodowlane: konie, kaczki, kury, gołębie, bażanty,króliki.

Dobro dzieci jest wspólnym celem rodziców i wychowawców, dlatego przedszkole przykłada wielką wagę do współpracy z rodzicami wychowanków.  Dla ich komfortu regularnie aktualizuje się informacje na stronie internetowej przedszkola.  Ponieważ pierwsze dni w przedszkolu są trudne dla całej rodziny, w placówce prowadzi się sierpniowe zajęcia adaptacyjne, podczas których rodzice wraz z nowo przyjętymi dziećmi mogą zapoznać się z przedszkolem po to, aby we wrześniu uniknąć stresu związanego z nowym otoczeniem. Ponadto, rodzice mogą obserwować pracę przedszkola podczas regularnie organizowanych zajęć otwartych.

Nauczyciele przedszkola posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia realizację zajęć przedszkolnych zgodnych z podstawą programową oraz wspiera rozwój zainteresowań i talentów dzieci. Prowadzone są bezpłatne zajęcia z religii, języka angielskiego i logopedyczne, a także formy taneczne i teatralne.  Raz w miesiącu odbywają się teatrzyki w wykonaniu aktorów różnych grup teatralnych. Dzieci uczestniczą także w zajęciach muzycznych. W swojej pracy nauczyciele skupiają się na tym, aby każdy z ich podopiecznych zyskał umiejętności, które pozwolą mu w przyszłości wyrosnąć na szczęśliwego człowieka, ciekawego świata i pewnego swoich mocnych stron.

Oferta zajęć dodatkowych obejmuje naukę języka angielskiego, zajęcia z logopedą,  katechezę, bezpłatne kółko plastyczne i muzyczne. Nauczyciele monitorują i analizują osiągnięcia i możliwości rozwojowe dzieci poprzez obserwację ich zachowań, w czasie zajęć i podczas swobodnej zabawy, diagnozę wstępną, analizę prac dzieci i wpisują w arkusz diagnozy. W przedszkolu zatrudniono logopedę. Przedszkole pracuje zgodnie z przyjętą przez Radę Pedagogiczną  koncepcją pracy, której główne założenia obejmują bezpieczeństwo, wszechstronny rozwój dziecka oraz współpracę ze środowiskiem. Realizując koncepcję pracy podejmujemy szereg działań.

Organizujemy:

  1. zajęcia z cyklu „Ciekawe zawody” (policjant, żołnierz, strażak, kominiarz, listonosz, bibliotekarka, lekarz, krawcowa, kucharka, pszczelarz, muzyk, aktor,  itp.),

  2. prowadzimy nieodpłatne kółka zainteresowań: muzyczne,  plastyczne,

  3. działania kulinarne - robienie kanapek, pieczenie pierniczków, przygotowywanie zapasów na zimę – kompoty,

  4. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych – „Cała Polska czyta dzieciom”,

  5.  udział w akcji, „Rodzic – ekspert”

  6. zatrudniamy logopedę,

  7. stosujemy wspólnie ustalony z rodzicami katalog nagród i konsekwencji,

  8. opieka nad przedszkolakami podczas spacerów i wycieczek,

  9. udział w akcjach na rzecz środowiska (Sprzątanie świata, koszenie trawy przy przedszkolu),

  10. zawody sportowe „Dzisiaj Spartakiada jutro Olimpiada”,

  11. warsztaty dla przedszkolaków „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”,

  12.  „Bank sukcesów” – prezentacja osiągnięć dzieci na stronie internetowej przedszkola,

  13. spacery i wycieczki  

 

Przedszkole uczestniczy w programach i konkursach zewnętrznych, nawiązuje współpracę z podmiotami zewnętrznymi.  Efektem spójnych działań jest powszechne wśród wychowanków nabywanie umiejętności przydatnych w przyszłości oraz kształtowanie postaw i wartości. Placówka promuje zdrowy styl życia i zachowania przyjazne przyrodzie, rozwija u dzieci kompetencje społeczne.  Podejmowane są także, we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, nowatorskie rozwiązania edukacyjne zwiększające szanse edukacyjne dzieci.

Przedszkole aktywnie uczestniczy w licznych akcjach i programach związanych z promocją zdrowia, ochroną środowiska oraz akcjach charytatywnych.  Od trzech lat realizowane są programy wspomagające edukację przedszkolną: „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, ”Czyste powietrze wokół nas”, „Akademia Aquafresh”, „Mamo, tato wolę wodę” „Kubusiowi przyjaciele natury”, „Moje miasto bez elektrośmieci”. Przedszkole bierze też udział w akcjach „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Góra grosza”, Sprzątanie świata”,

Przedszkole jest otwarte na inicjatywy rodziców i proponowane przez nich modyfikacje. W sposób systematyczny zbiera ich opinie na temat pracy placówki. Tak pozyskane informacje brane są pod uwagę podczas planowanych działań. Rodzice są zachęcani do zgłaszania swoich pomysłów i włączają się w realizację zadań. Działania te są celowe, odpowiadają na potrzeby dzieci i korzystnie wpływają na ich rozwój oraz rozwój przedszkola.

Nauczyciele pragną rozbudzić w dzieciach pewność siebie i umiejętność zdrowej rywalizacji, dlatego zachęcają je do udziału w różnych konkursach.  Świadectwem osiągniętych sukcesów jest ekspozycja dyplomów, która prezentuje wszystkie nasze wyróżnienia.

 

Nasze priorytety:

  1. Jesteśmy przedszkolem katolickim.

  2. Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo.

  3. Dbamy o wszechstronny rozwój dzieci w wymiarze intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.

  4. Rozwijamy kreatywność, postawy twórcze, predyspozycje i zdolności.

  5. Pomagamy dzieciom w pozytywnym postrzeganiu siebie i rozumieniu otaczającego świata.

  6. Rozbudzamy wiarę dziecka we własne możliwości, uczymy zarówno radosnego przeżywania

    sukcesu jak i radzenia sobie z porażkami.

  7. Umożliwiamy rodzicom uczestnictwo w życiu przedszkola poprzez organizowanie uroczystości,

    imprez okolicznościowych, zajęcia otwarte, spotkania adaptacyjno-integracyjne dla dzieci i rodziców.

  8. Budzimy w dzieciach poczucie przynależności do środowiska, regionu, kraju, w którym żyją.
    Rozwijamy zainteresowanie środowiskiem lokalnym, jego zwyczajami i tradycjami.

  9. Uwrażliwiamy na problemy i potrzeby innych.

  10. Umożliwiamy wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom.

  11. Rozpoznajemy i zaspokajamy potrzeby rozwojowe dzieci i potrzeby środowiska.

  12. Promujemy zdrowie i ekologię.

  13. Edukujemy przez sztukę. 

  14. Doskonalimy, jakość pracy przedszkola przez wykorzystywanie w pracy nowoczesnych metod i
    środków.