Nawigacja

Piątek 17.05.2024

liczba odwiedzin: 158635

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
Zdalne nauczanie 2021 Zdalne Nauczanie Ramowy Rozkład Dnia Prawa dziecka Informacje o naborze Harmonogram naboru Kryteria naboru Kodeks przedszkolaka Alfabet Rodzica Ciekawe strony dla rodziców Regulamin Korzystania z placu przedszkolnego Kalendarz wydarzeń Poznajemy Logopedia Losy absolwentów Osiągnięcia rozwojowe trzylatków Osiągnięcia rozwojowe czterolatków Osiągniecia rozwojowe sześciolatków Osiągnięcia rozwojowe pięciolatków Aktualności Pomagamy Kółko muzyczne Monitorowanie osiągnięć dzieci Wnioski z pracy dydaktyczno-wychowawczej Glottodydaktyka Plan uroczystosci wnioski z pracy z najmłodszymi przedszkolakami Program wychowania przedszkolnego realizowany w przedszkolu Tekstowa podstrona

Dla Rodziców

wnioski z pracy z najmłodszymi przedszkolakami

 

 

Wnioski z pracy dydaktyczno-wychowawczej za 1 półrocze roku przedszkolnego 2018/2019

Grupa młodszych średniaków liczy 11 dzieci. W tym 10 – 3 latków i 3 – 2,5 latka

Dokonując analizy osiągnięć edukacyjnych dzieci uwzględniałam ich możliwości wiekowe i rozwojowe, oraz wymagania edukacyjne wynikające z podstawy programowej i Cyklu:  «Olek i Ada”, «Trzylatek”.

W swojej pracy dużą wagę przywiązywałam do wdrażania dzieci w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, wyrabiania samodzielności, umiejętności współdziałania na rzecz innych. Kształtowania prawidłowej postawy, umiejętnego posługiwania się materiałami i przyborami potrzebnymi do prac plastycznych. Dzieci rozwijały swoje zainteresowania przyrodnicze, wzbogacały słownictwo, doskonaliły mowę komunikatywną.

Wszystko to opierało się na treściach planów miesięcznych napisanych w korelacji z rocznym planem pracy przedszkola oraz programem wychowania przedszkolnego.

Chcąc właściwie odnaleźć swoje miejsce w grupie dzieci przestrzegały prawa do zabawy. Odnosiły się z szacunkiem do rówieśników i starszych dzieci, nauczyciela, pracowników przedszkola. Udzielały pomocy nowoprzybyłym kolegom, informując ich o zwyczajach panujących w grupie, o przeznaczeniu różnych sprzętów i urządzeń.

Przedszkolaki nauczyły się dzielić zabawkami z innymi, właściwie reagować na polecenia nauczyciela. Stara się przestrzegać zasady kolejnego wypowiadania się podczas rozmów w grupie, zostały wdrożone do szanowania wspólnych zabawek i odkładania ich na wyznaczone miejsce. Przyzwyczaiły się do pomagania sobie nawzajem w różnych sytuacjach (np.: zapinaniu rzepów na bytach, sprzątaniu klocków).

Systematyczne przypominanie i zachęcanie do zachowania ostrożności w czasie zajęć i zabaw: w sali, w ogrodzie przedszkolnym, podczas spacerów, wycieczek zaowocowało tym iż dzieci informowały o zauważonym niebezpieczeństwie (szkło, przedmioty metalowe w piaskownicy, uszkodzona łopatka). Przedszkolaki nauczyly się korzystania z zabawek, przyborów i sprzętu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Przestrzegały zakazu podchodzenia do miejsc grożących zdrowiu i bezpieczeństwu (głębokie rowy, wykopy) Zapamiętały swoje imię i nazwisko.

Wyrabiając nawyki higieniczno-kulturalne dzieci poznały i zrozumialy ich znaczenie dla zdrowia. My często ręce w ciągu dnia, przed posiłkami, po wyjściu z toalety, po niektórych zajęciach. Prawidłowo myją zęby z zachowaniem poszczególnych etapów, właściwie korzystają z chusteczek higienicznych. Kontrolują czystość własnego ubrania, kulturalnie spożywają posiłki (odpowiednio trzymają łyżkę i widelec). Nauczyły się częsciowo samodzielnie ubierać i zdejmować odzież, (zakładają i zapinają buty (50%) oczyszczając je przed wejściem do budynku).

Kształtując zachowania proekologiczne i zdrowotne dzieci uczyły się korzystać z zabawek i sprzętu w sposób nie wywołujący hałasu. Przestrzegały zasady mówienia umiarkowanym głosem w czasie zajęć i zabaw organizowanych w sali.

Kształtując prawidłową postawę w zabawach ruchowych wykorzystywałam zabawy z elementem równowagi, zabawy na czworakach, z elementem rzutu, celowania, toczenia, z elementem podskoku i skoku, oraz ćwiczenia stóp. Dzieci potrafią stać na jednej nodze, chodzić po liniach i śladach, czworakować w przód i w tył, biegną w różnych kierunkach z omijaniem przeszkód, rzucają oburącz i jednorącz, toczą piłki małe i duże, swobodnie przeskakują przez narysowane linie, ułożone skakanki szarfy, wskakują obunóż do obręczy, do narysowanego koła.

Doskonaląc umiejętności plastyczno-konstrukcyjne maluchy zostały przyzwyczajone do zachowania porządku w miejscu pracy, Chętnie rysują kredkami, malują farbą plakatową, układają z elementów geometrycznych, budują z klocków. Nawlekają korale i guziki. Bardzo lubią zabawy z papierem,darcie, ugniatanie. Dzieci lepiły z plasteliny, masy solnej. . Wszystkie dzieci posługiwały się nożyczkami zgodnie z ustalonymi zasadami bezpieczeństwa. Budowały z piasku.

Edukacja muzyczna. Dzieci potrafią spostrzegać i określać różne zjawiska akustyczne w otoczeniu, nauczyły się śpiewać piosenki, brały udział w zabawach ze śpiewem, ilustrowały ruchem piosenki.

Krasnoludki” - bardzo chętnie słuchały monologów i prowadziły dialogi przy pomocy pacynek, kukiełek,. Inscenizowały krótkie utwory literackie w formie zabaw z użyciem rekwizytów.

W obszarze edukacji przyrodniczej prowadziły obserwację prac i jesiennych w najbliższym otoczeniu, zaznajomiły się ze zwierzętami spotykanymi w gospodarstwach domowych,rozpoznają i nazywają żyjące w naturalnym środowisku zwierzęta – wiewiórka, zając. Bawiły się w bezpośrednim kontakcie z przyrodą w różnych porach roku (na trawie, na śniegu). Obserwowały pogodę i typowe zjawiska atmosferyczne (wiatr, deszcz, śnieg).Wdrażały się do przestrzegania zasad poszanowania przyrody. Śmieci wrzucają do koszy, dbają o czystość środowiska.

3 latki orientują się w pomieszczeniach przedszkola, znają miejsca przechowywania swoich rzeczy w sali, w szatni. Rozpoznają osoby pracujące w przedszkolu, nazywają członków rodziny, oraz osoby pracujące w różnych zawodach (policjant, strażak, lekarz, fryzjerka) Poznały godło i barwy narodowe. Słuchały hymnu narodowego.

Większość dzieci wykazuje się znajomością imienia i nazwiska. Potrafi nazwać czynności wykonywane przez osoby pracujące w przedszkolu. Określa stopień pokrewieństwa w swoich rodzinach.

Dzieci znają urządzenia i sprzęt znajdujący się w domu, w przedszkolu i w ogrodzie. Poznały w zabawach elementarne przepisy ruchu drogowego, reagują na umowne znaki.

Rozwijanie mowy i myślenia.

Większość dzieci rozumie słowne polecenia nauczyciela dotyczące zachowania się i wykonywania różnych czynności. Rozpoznaje i naśladuje łatwe do odtwarzania głosy zwierząt, pojazdów, wykonuje ćwiczenia oddechowe, reguluje siłę głosu. Potrafi słuchać krótkich opowiadań, wierszy i rymowanek, tekstów inscenizowanych przy użyciu pacynek, kukiełek, sylwet. Samodzielnie ogląda książeczki, odkładając je na półkę. Uczy się krótkich wierszy.

Ćwicząc spostrzegawczość dzieci uczyły się układać w pary jednakowe przedmioty, odgadywały która zabawka lub obrazek został schowany, porządkowały zabawki wg jednej cechy (kolor, wielkość). Składały obrazek w całość. Chętnie budowały z klocków.

W ciągu pólrocza dzieci nabyły umiejętność posługiwania się słowami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni, kierunku, wielkości przedmiotów ich ciężaru.

Nie wszystkie dzieci osiągają jednakowe rezultaty. Niektóre z nich wymagają intensywniejszej pracy indywidualnej.

Wnioski do dalszej pracy:

  • wspieranie samodzielnych działań dziecka

  • wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie

  • tworzenie okazji do wspólnego podejmowanie i realizowania różnych zadań

  • Doskonalenie mowy poprzez umożliwianie wszelkich form wypowiedzi i ćwiczeń narządów mowy