Kółko muzyczne

PLAN KÓŁKA MUZYCZNEGO

2018/2019

CEL OGÓLNY: stwarzanie dzieciom warunków sprzyjających aktywności muzycznej, tanecznej i ruchowej; rozwój naturalnych zdolności muzycznych dzieci poprzez wzbogacanie ich doświadczeń muzycznych, kontakt z różnorodnymi formami muzyki przy jednoczesnym kształceniu wyobraźni i wrażliwości estetycznej.

CELE OPERACYJNE:

• rozwijanie wrażliwości na muzykę i ruch,

• śpiewanie piosenek z dziecięcego repertuaru muzycznego,

• zapoznanie z najbardziej znanymi utworami muzyki poważnej,

• rozwijanie dyspozycji muzycznych takich, jak: pamięć muzyczna, słuch, poczucie rytmu i tempa, nabywanie umiejętności śpiewu,

• doskonalenie poczucia rytmu,

• kształtowanie motoryki, sprawności i estetyki ruchowej,

• rozwijanie umiejętności prezentowania nabytych umiejętności wokalnych, tanecznych.

TREŚCI PROGRAMOWE:

• śpiew i ćwiczenia mowy

• ruch przy muzyce

• gra na instrumentach

• słuchanie muzyki

• tworzenie muzyki

• relaksacja

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

1. Aerobik – gimnastyka przy muzyce

2. „Roztańczone ciało” -ćwiczenia taneczne ramion i nóg.

3. „Taniec liści” – ćwiczenia ruchu do muzyki – marsz, bieg, podskok.

4. „Czy zatańczysz?” – nauka tańca do piosenki.

1. „Wiatr” – improwizacje ruchowe do muzyki poważnej z wykorzystaniem apaszek.

2. Nauka Hymnu Narodowego: „Jeszcze Polska nie zginęła.”

3. Zapoznanie z przedszkolnymi instrumentami muzycznymi, poznanie nazw i dźwięku, jaki wydają.

4. Łańcuszek kompozytora- zabawa muzyczna rozwijająca wyobraźnię muzyczną, intonację i pamięć muzyczną poprzez powtarzanie rytmu dyrygenta i dodawanie swego.

GRUDZIEŃ

1. „Polka” – taniec ludowy - słuchanie piosenek i melodii w rytmie polki, ćwiczenia rytmiczne, nauka kroków podstawowych.

2. „Mikołaju Święty”- nauka piosenki.

3. „Zima” – improwizacje ruchowe z wykorzystaniem piórek do utworu S. Moniuszki „Bajka – opowieść zimowa.”

4. „Mikołaju Święty”- improwizacja muzyczna na instrumentach muzycznych.

1. „Biały walczyk” – nauka kroku podstawowego walca.

2. „Zima, zima” – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki – nauka treści utworu.

3. „Gitara, skrzypce” – zapoznanie z instrumentami, ich budową, brzmieniem instrumentów, słuchanie utworów na skrzypce i gitarę.

4. „Krakowiaczek” – utrwalenie kroku podstawowego tańca.

LUTY

1. „Ugi–bugi” – poznanie melodii wybranego tańca współczesnego – własne interpretacje ruchowe.

2. Muzykowanie na przyborach kuchennych - dźwięki wydobywane z przyborów kuchennych, tworzenie swobodnych tekstów, melodyzacja i rytmizacja tekstów.

3. „Słuchaj i chodź”- zabawa muzyczna połączona z ćwiczeniami ruchowymi. Dziecko poznaje różne sposoby chodzenia, w zależności od narzuconego tempa i taktu.

4. „Słoneczne życzenia”- nauka piosenki „Powitanie Wiosny.”

MARZEC

1. Ruch przy muzyce - tańce z rekwizytami ( szarfy,chusteczki, parasole), improwizacje taneczne do różnego rodzaju akompaniamentu ( metody: C. Orff, Batti Strauss, Klaus W. Vopel ), ćw. relaksacyjne przy muzyce.

2. Wprowadzenie pojęć: koncert, sala koncertowa, dyrygent, batuta, kompozytor. Nabywanie umiejętności odpowiedniego zachowania się na koncercie.

3. „Przedszkolna orkiestra” – tworzenie interpretacji muzycznych do znanych utworów z repertuaru muzycznego.

4. „Polonez” – nauka tańca.

1. „Polonez” – kontynuacja nauki tańca.

2. „Jaka to melodia”- zabawa muzyczna.

3. „Wszystko w deszczu”- wesołe zabawy ruchowe przy muzyce, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze z wykorzystaniem gazet.

4. „Polonez” – powtórzenie kroków i całego tańca.

1. „Krakowiaczek” – nauka podstawowego kroku.

2. „Mama zadumana” – nauka piosenki i poznanie improwizacji ruchowej do piosenki.

3. „Krakowiaczek” – kontynuacja nauki tańca, zapoznanie z kolejnymi elementami układu choreograficznego.

4. „Wakacyjne odgłosy”- naśladowanie odgłosu szumu fal, wiatru, letniego deszczu.

CZERWIEC

1. Utrwalenie poznanych tańców: „Polonez”, „Krakowiaczek”

2. „Żegnamy przedszkole” – nauka piosenki – zapoznanie ze słowami i melodią.

3. Zabawy muzyczno-ruchowe w parach: „Dwóm tańczyć się zachciało, Taniec przyklejaniec, „Czy chudzi, czy grubi”, „Raz, dwa…”