Losy absolwentów

LOSY ABSOLWENTÓW PRZEDSZKOLA SIÓSTR ŚWIĘTEJ JADWIGI W WIERUSZOWIE

Jednym z zadań Publicznego Przedszkola Sióstr Świętej Jadwigi realizowanym w roku 2016/2017 było sprawdzenie, postępów i osiągnięć absolwentów naszego przedszkola. Głównym celem wyznaczonego zadania było zebranie informacji potrzebnych do podniesienia, jakości pracy przedszkola, a także lepszego przygotowania naszych podopiecznych do podjęcia nauki w klasie 1.

W związku z tym została przygotowana ankieta pt. „Losy absolwentów Publicznego Przedszkola Sióstr Świętej Jadwigi w Wieruszowie”, która została przeprowadzona wśród nauczycieli w Zespole Szkół Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.

Analiza wyników przeprowadzonej ankiety

Ankietę wypełniło 9 nauczycieli – w tylu klasach są absolwenci naszego przedszkola. Z otrzymanych ankiet wynika, iż 100 % naszych absolwentów szybko zaadoptowała się w placówce szkolnej, a także wszyscy uczniowie potrafią samodzielnie funkcjonować w środowisku szkolnym. Kolejnym pytaniem, na które odpowiedzieli ankietowani było sprawdzenie, czy nasi wychowankowie mają odpowiedni zasób słów, pojęć i wiadomości. Odpowiedzi na to pytanie przedstawia wykres nr 1.

Wykres nr 1

Z wykresu wynika , że 100 % ankietowanych nauczycieli odpowiedziała pozytywnie na to pytanie uważając iż absolwenci naszej placówki mają odpowiedni zasób słów, pojęć, 89% uważa iż zasób wiadomości jest odpowiedni.

Wykres nr 2 (poniżej) przedstawia ogólną charakterystykę dzieci: ich zachowanie, aktywność, umiejętności.

Wykres nr 2

Jeśli chodzi o samodzielność w działaniu oraz aktywność absolwentów naszego przedszkola 100 % nauczycieli zauważyła przejawy tego typu zachowań. Na pytanie czy przestrzegają norm współżycia w grupie 89% ankietowanych uważa, że są one przez naszych absolwentów przestrzegane, jedynie 11% uważa, że dzieci mało współpracują w grupie. Kolejną informacją mówiąca o naszych wychowankach jest prezentowanie przez nich swoich umiejętności z różnych dziedzin. I tak: 100 % nauczycieli odpowiedziało, że uczniowie potrafią zaprezentować swoje umiejętności. Dzielenie się swoją wiedzą z innymi, umiejętność jej prezentowania jest cechą bardzo ważną i potrzebną każdemu uczniowi. Na pewno osobom z taką umiejętnością będzie dużo łatwiej w przyszłości. Nasi absolwenci są koleżeńscy w stosunku do swoich rówieśników (i nie tylko) 100 % badanych zaznaczyła, że uczniowie są koleżeńscy. Umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi pomaga w budowaniu interakcji społecznych. Przedszkolaki uczone od najmłodszych lat szacunku, tolerancji, życzliwości, bycia miłym i koleżeńskim, będą miały łatwiejszy start w dorosłe życie.

Kolejną umiejętnością o która pytano ankietowanych było pokonywanie przez dzieci trudności i przyjmowanie porażek, a także słuchanie i wypowiadanie się w różnych sytuacjach. Analizując te pytania 1000 % ankietowanych zaznaczyło, że dzieci umieją przyjmować porażkę i pokonywać trudności, które napotykają. Potrafią także słuchać i wypowiadać się na określone tematy.

Nauczyciele zapytani czy dzieci doprowadzają do końca swoją pracę, czy potrafią korzystać ze swojej wiedzy oraz czy szanują prawa innych wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli pozytywnie – 100 % zaznaczyła, iż nasi absolwenci wykazują takie zachowania.

Wykres nr 3

Powyższy wykres (wykres nr 3) ukazuje dane dotyczące posiadanych przez dzieci sprawności. Ankietowani w 100 % zaznaczyli, że dzieci przychodzące do szkoły z naszego przedszkola mają w wystarczającym stopniu opanowane następujące sprawności: manualną, plastyczną i muzyczną, fizyczną.

Ostatnie pytanie było pytaniem otwartym i ankietowani zostali w nim poproszeni o wypisanie mocnych i słabych stron naszych absolwentów. Jeśli chodzi o mocne strony naszych absolwentów, nauczyciele zaobserwowali, że nasi absolwenci są:

• komunikatywni i koleżeńscy,

• potrafią werbalizować swoje potrzeby i emocje,

• samodzielni, zaradni, podejmują szereg inicjatyw,

• uczuciowi, chętnie angażują się w zabawy, wykonywane działania,

• wysportowani, sprawni fizycznie,

• samodzielni, posiadają umiejętności samoobsługowe,

• ładnie się wypowiadają,

• potrafią przestrzegać norm panujących w klasie, prezentować swoje umiejętności,

• są radosne, wesołe, uśmiechnięte.

Jeśli chodzi o słabe strony, ankietowani wskazali:

• brak współpracy w grupie

Nasi absolwenci posiadają dużo więcej mocnych stron niż słabych. Nie można jednak bagatelizować tych słabszych. Myślę, że wnioskiem do pracy z dziećmi na ten i przyszły rok może być nacisk na większą większą współpracę w grupie.

Podsumowując uważam, iż absolwenci Publicznego Przedszkola Sióstr Świętej Jadwigi w Wieruszowie są dobrze przygotowywani do podjęcia nauki w szkole

Opracowała: mgr Barbara Handerska