Nawigacja

Piątek 17.05.2024

liczba odwiedzin: 158614

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
Charakterystyka placówki Koncepcja pracy placówki Misja placówki Wizja placówki Godziny pracy przedszkola Podstawa programowa Kodeks przedszkolaka Nasze certyfikaty Bank naszych sukcesów Działania nowatorskie prowadzone w placówce Arkusze sprawdzające umiejętności i wiadomości dziecka

O nas

Działania nowatorskie prowadzone w placówce

Działania nowatorskie

w Publicznym Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi

w Wieruszowie

 

  1. nauka języka angielskiego dla dzieci w wieku od 3do 6 lat;

     

  2. atrakcyjne metody pracy – jak Weroniki Sherborne, Rudolfa Labana, Carla Orffa, Hany, Tymichowej, Jagody Cieszynskiej, elementy Pedagogiki Zabawy Klanza, Batti Strauss, Glena Domana, Metoda Dobrego Startu,

 

Weroniki Sherborne -Nazwa metody „Ruch Rozwijający” wyraża główną ideę metody tj. posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. System ćwiczeń w tej metodzie wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi tj. z tzw. baraszkowania. 
Podstawowe założenia metod to rozwijanie ruchem trzech aspektów:

  1. Świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego.

  2. Świadomości przestrzeni i działania w niej.

  3. Dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.

 

Rudolfa Labana - metoda gimnastyki twórczej, zwanej również metodą improwizacji ruchowej czy nowoczesnym tańcem wychowawczym . Powstała ona w opozycji i w akcie protestu wobec ruchu odwzorowywanego, wykonywanego na komendę i polega na ruchu podejmowanym zgodnie z własną inwencją, fantazją i doświadczeniem. Zgodnie z tą koncepcją ćwiczenia gimnastyczne powinny mieć formę zadań otwartych, które zapewniają swobodę i możliwość decydowania o sposobie wykonywania ruchu, a tym samym wyrażania swojej indywidualności.

Podczas zajęć prowadzonych metodą Labana obowiązują zasady:

    1. każdy ćwiczący wykonuje zadania ruchowe na swój sposób ( bez pokazu),

  1. zajęcia prowadzone są w luźno ustawionej grupie, a pozycja wyjściowa do ćwiczeń jest

    dowolna dla każdego dziecka,

  2. elementem towarzyszącym wykonywaniu zadań ruchowych może być muzyka.

 

Carla Orffa- założenia metody to wykorzystanie muzyki i aktywności muzycznej dziecka do celów wychowawczych, a także po to, by przygotować je do umiejętności zrozumienia dzieł sztuki. Orff skupia się na tym, aby rozbudzić u dzieci i młodzieży zamiłowania i zainteresowania muzyczne przez tworzenie muzyki – improwizacje, a nie przez jej odtwarzanie. Jego system kierowany był nie tylko do dzieci uzdolnionych muzycznie, ale do wszystkich dzieci w przedszkolach, szkołach, a nawet dzieci niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Walorami metody Orffa są bowiem: wszechstronność, powszechność i atrakcyjność. Głównym celem tej metody jest kształcenie przyszłych odbiorców muzyki. Jak pisze Orff: „Wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwe przez całe życie”.

Hana, Tymichova celem metody są ćwiczenia grafomotoryczne dzieci w wieku przedszkolnym. Spełniają one rolę usprawniająca i stymulującą, gdyż wpływają na rozwój motoryki rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Służą przede wszystkim usprawnianiu czynności rysowania, a pośrednio przygotowaniu do nauki pisania i podniesienia poziomu graficznego pisma. Niewłaściwa technika wykonywania czynności graficznych może stać się przyczyną niskiego poziomu graficznego pisma (dysgrafia) i rysunku. W szkole dziecko nie będzie nadążać za klasą, szybko się męczyć oraz zniechęcać do pisania.

Jagody Cieszynskiej- Kolejność etapów w nauce czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną:

Etap I – od samogłosek prymarnych (A, do sylaby otwartej)
Etap II – od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów
Etap III – czytanie sylab zamkniętych
Etap IV – czytanie nowych sylab otwartych i zamkniętych
Etap V – samodzielne czytanie tekstów.

Elementy Pedagogiki Zabawy Klanza. Metoda ta jest jedną z pobudzających do aktywności, przeżyć w grupie; zabawy sprzyjają aktywności wszystkich członków grupy. Realizacja następuje w oparciu o stosowanie szeroko rozumianych metod zabawowych, przyjemnych w odbiorze niepozbawionych głębszej refleksji. 

Batti Strauss- według niej słuchanie muzyki powinno zawierać jak najwięcej elementów i maksymalnie wykorzystywać dostępne środki wyrazu i ekspresji. Nie każde dziecko musi zostać muzykiem, nie każde może mieć słuch muzyczny, ale jeśli tylko chce aktywnie słuchać – może być muzykalne na podstawowym poziomie. Lata doświadczeń doprowadziły do opracowania własnej metody, którą nazwała AKTYWNE SŁUCHANIE MUZYKI. Wszystkie etapy przebiegają według schematu: powtarzanie – rozumienie – nazywanie.  W przypadku dzieci młodszych są to proste ruchy ilustrujące krótkie opowiadanie związane z każdym utworem muzycznym. Poprzez aktywne słuchanie dzieci nieświadomie poznają strukturę utworu muzycznego poprzez rozpoznawanie ciałem zmian w muzyce i różnicowanie poszczególnych części).

Glenn Doman - jest pionierem w dziedzinie badań nad rozwojem mózgu dziecka – po wieloletniej obserwacji małych dzieci uczących się czytać podjął się spisania reguł i zasad tej zabawy języka za pomocą słuchu. To, że dziecko jest zbyt małe aby mówić nie zmienia faktu, że wzbogacasz i zwiększasz jego możliwości językowe ucząc je czytać. Twój czas poświęcony na zabawę w czytanie, przyśpieszy mowę i poszerzy słownictwo dziecka. Język pozostaje językiem bez względu na to, czy jest przekazywany do mózgu za pomocą oczu czy uszu.

Zasady: słowa muszą być duże i wyraźne, pokazuj słowa bardzo szybko często powtarzaj i dodawaj nowe słowa.

Metoda Dobrego Startu - Marty Bogdanowicz należy do metod wspomagania rozwoju psychomotorycznego, edukacji i terapii, angażujących uczenie się wielozmysłowe: wzrokowo – słuchowo – dotykowo – kinestetyczno – ruchowe oraz funkcje językowe i wykonawcze.  Jej celem jest kształtowanie mowy, przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie rysowania, poznawanie liter i cyfr.

3. ogólnopolskie projekty edukacyjne

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW – AKADEMIA AQUAFRESH

Akademia Aquafresh jest największym w Polsce programem profilaktyki higieny jamy ustnej realizowanym w przedszkolach na terenie całego kraju.

Nasze przedszkole bierze w nim udział . Na podstawie przekazanych materiałów w przedszkolu są realizowane zajęcia edukacyjne. Podczas tych zajęć przedszkolaki dowiadują się, jak dbać o zęby i nie dopuścić do ich próchnicy w spotkaniu z „Robaczkiem próchniaczkiem”. Podstawowym celem prowadzonych zajęć jest zachęcenie najmłodszych do dbania o higienę jamy ustnej i wyrobienia prawidłowych nawyków mycia zębów. Profilaktyka jest kluczem do sukcesu w walce z próchnicą, dlatego też nasze przedszkole promując wychowanie zdrowotne bierze udział w ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków.

Koordynator programu: Veranika Belausawa

 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM : „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

Celem programu: „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne, wyrabianie szacunku do natury oraz jej darów, kształtowanie wrażliwości przedszkolaków na otaczający je świat. Kubuś, pokazuje dzieciom piękno natury i uczy je jak chronić naturalne środowisko. Dzięki bajkom najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni.

Koordynator programu: Veranika Belausawa

 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM: „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Program: „Czyste powietrze wokół nas” to program profilaktyki antynikotynowej. Adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Celem programu jest nabywanie wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Pokazuje sposoby radzenia sobie w sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe działanie dymu papierosowego. Organizatorem programu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Koordynator programu: Barbara Handerska

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM: PROGRAM: „MAMO, TATO WOLE WODĘ”

Pokazuje znaczenie wody dla organizmu człowieka i całego środowiska. Uczestnicy poznają nowe przygody Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem przekażą cenną wiedzę o wodzie, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka.

Koordynator programu: Barbara Handerska

 

  1. kółka zainteresowań: muzyczne, plastyczne,

  2. zajęcia w remizie strażackiej, w Mini-ZOO ,

  3. uczestniczenie w konkursach dla dzieci;

  4. wspólne konkursy dla dzieci i rodziców – plastyczne, literackie;

  5. program adaptacyjny z tygodniem adaptacyjnym i dniami otwartymi w czerwcu;

  6. wizyty w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wieruszowie;

  7. ćwiczenia logopedyczne,

  8. śpiewanie kolęd , wystawianie jasełek;

  9. akcje charytatywne, jak: Góra Grosza, zbieranie nakrętek na wózek dla niepełnosprawnego dziecka;

  10. uczestniczenie w korowodach , „Bal wszystkich Świętych”, Orszak Trzech Króli”